שנת 2018 – השנה שהייתה

מאת tausr


אנחנו ביום האחרון לשנת 2018 והגיע זמן הסיכומים. חשבנו איך נוכל לסכם את השנה שהייתה בצורה הכי טובה.

זו ללא ספק הייתה שנה דרמטית עם המון תהפוכות והפתעות – חלקן טובות, חלקן פחות וחלקן – תלוי את מי שואלים.

החלטנו לכתוב על האירועים שהשפיעו על חיפה ותושביה באופן משמעותי.

אז קבלו 12 דברים שקרו והשפיעו על חיפה ב 2018 ועוד אחד לשנה הבאה.

מסעדת תלפיות הוכתרה למסעדה הטובה ביותר בארץ – נובמבר 2017

בשלהי 2017 הכתיר שגיא כהן, מבקר האוכל של עיתון הארץ, השנוי במחלוקת אך בעל מקום בלתי מעורער בשמי הקולינריה הישראלית, את מסעדת תלפיות החיפאית כמסעדה הטובה ביותר בארץ. זאת בנוסף למסעדת רולא שקיבלה ממנו תשבוחות שנה לפני כן. את מסעדת תלפיות הקים אילן פרון בשנת תרפופו ברחוב סירקין שבשוק תלפיות והיא הייתה הסנונית הראשונה של התחדשות השוק והפיכתו למוקד קולינרי ולא רק של קניות. כאן בעצם נחתכה התמימות של תלפיות כשוק מסורתי, מיושן ופתחה את הדרך להפיכתו למוקד קולינרי עדכני, חי ונושם. ממקום קטן וקסום שהגיש בעיקר מאפים גיאורגיים, שקשוקות ומנות של דגים נאים צמחה תלפיות למסעדת דגים ופירות ים ברמה גבוהה מאוד שאליה לוקחים את האורחים החשובים מתל אביב או מחו"ל כדי להשוויץ.

כתבנו על זה פה:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=933278666790945&id=276611802457638

נפתחו מלא מקומות חדשים של אוכל

כמובן ב 2018 המשיכו להיפתח מקומות אוכל מעולים בעיר ובעיר התחתית בפרט. ואלו רק חלק מהמקומות שנפתחו (ומוזמנים להוסיף בתגובות): בטארד, ברונוז, סארו, מילהאוס, טאקו סלאש, לוקס, ברקוד, פטוש גלרי בר, רוקו, אלף, חומוס תלפיות. בסוף השנה נוספו גם מנהטן, ביאטריס – האחות הקטנה של אורבן סטריט בר ופיצריה תלפיות של תומר אברג'ל בשוק. 
במקביל נפרדנו גם מכמה מקומות: 
ארטישוק, מקום מעורב, אבאז'ור, פסטה מרקט.

כתבנו על זה בעיתון הארץ:

https://www.haaretz.co.il/food/food-news/1.6387493

ארטישוק נסגרה – מאי 

בחודש מאי נסגרה מעדנית ארטישוק בשוק תלפיות שהייתה אחת מהסנוניות הראשונות שבישרו את בוא האביב התלפיותי. ענבל לוינשטיין, המייסדת והבעלים של המקום בסה"כ רצתה שיהיה לה ולחברים שלה מקום לקנות מוצרי ומצרכי בריאות טבעוניים ועל הדרך מעדניה וסנדוויצ'יה – קרוב לבית. ענבל היא אחת מהאקטיביסטיות הכי בולטות שהיו כאן בחיפה בעשר השנים האחרונות (אולי אפילו יותר) ובפרט בשכונת הדר. המעדניה הפכה לאחד מהסמלים של השוק, מקום קהילתי חשוב וטעים לא פחות. אחרי שנתיים סגרה ענבל את המעדניה אבל היא תמיד תישאר אצלנו בלב.

כתבנו על זה כאן:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1594779370640868&id=276611802457638

המיזם של רובין פוד התממש – מאי 

שי רילוב, נועה קוזק ועוד כמה חברים ייסדו את עמותת רובין פוד כבר לפני חמש שנים אבל רק השנה בחודש מאי הגשימו את מטרת העל שלהם – פתיחת בית קפה ומסעדה אשר יגיש מנות שמבוססות כמעט אך ורק על מזון מוצל שנועד להשלכה. מדובר במיזם שיש כמוהו בעולם אך בישראל זוהי הפעם הראשונה שמוקם מודל כזה. כל האוכל הוא טבעוני ומבושל על ידי השף קובי קרולה וצוות המתנדבים הנפלא שחלקם מגיעים אלינו מרחבי העולם. אם לא הייתם, מומלץ בהחלט לבקר.

ראיינו את שי רילוב בעיתון הארץ:

https://www.haaretz.co.il/food/food-news/.premium-1.5975983

יוסקה פינקוס חגג 90 ספטמבר 

יוסקה פינקוס – הבעלים המיתולוגי והרוח החיה שמאחורי פאב העוגן הותיק (1942) חגג השנה תשעים שנה. את הפאב אמנם מנהל בכישרון רב בנו גילי, אבל יוסקה מגיע יום יום אליו, יושב עם אחרוני הימאים בעיר התחתית ולעיתים מפליא בבישולים. מה הסוד של יוסקה לזקנה כה אצילית ונמרצת בגיל מופלג שכזה לא נדע אך נאחל לו חיים ארוכים והלוואי שידבק בנו חלק מהקסם הזה.

מאשה זוראייב נפטרה – ספטמבר

כל חיפה הוכתה בהלם כאשר מאשה שכונתה 'קאגו בדג'ר' על ידי חבריה נפטרה. הבחורה הצעירה, נגנית הרחוב ובעלת קול הזמיר, הייתה חלק בלתי נפרד מהנוף החיפאי וניגנה בעיקר ברחוב מסדה ובמרכז הכרמל. בין לבין היא גם עבדה בפאב קפה הדוביז' וגם לאחר שהמקום שינה שם ובעלים (Rabbit Hole בבעלות תאמר) נותרה נאמנה והוסיפה לעבוד במקום בחריצות רבה. היא הייתה לוחמת אמיצה למען זכויות בעלי חיים – עד כדי כך שהתקשרה לראש העירייה יהב ב 5 בבוקר לבקש שייחלץ את החתול שלה שנלכד בכרמלית והוא גם נענה לבקשתה. היא ניגנה עם הוריה מגיל 9 וכתבה את השיר הראשון שלה בגיל 11. היא הייתה דמות צבעונית, מיוחדת וכישרון מבטיח והיא מתה בדמי ימיה – בגיל 24 מדום לב.

סטודיו הנמלה נסגר לפעילות – אוקטובר 

ב 1.10 התקיים האירוע האחרון בסטודיו הנמלה של שחר סיון עד להודעה חדשה – ערב ציור מודל. שחר סיון שמפעיל את הסטודיו כבר למעלה מעשור עם הפסקות קצרות, החל לעבוד כשף ואחראי מטבח בספטמבר האחרון באח הקטן והשווה של פטוש בעיר התחתית. העבודה היא תובענית ובמשרה מלאה ולכן בחר שחר לסגור לקהל את הסטודיו שהוא גם ביתו הפרטי. אבל – הפתעה שמחה – בהנהגת שחר נוסד גרעין אמנים בשם HQRN – הקרן – אשר כולל את גיא קרלינסקי, הילה חסין, בסמה בדר, אנה דובינסקי, בן משיח, מריה זאיקינה ומירון אפשטיין. מדובר בכמה סטודיואים וחלל משותף שבו יהיה בר ואירועי תרבות ואמנות פתוחים לקהל. אנחנו מחכים בציפייה עצורה.

נפתחה הכרמלית שוב – אוקטובר

לאחר יותר משנה וחצי שבמהלכן הכרמלית הייתה סגורה היא נפתחה שוב לפעילות לקהל הרחב. בעקבות שריפה שאירעה במקום היא נסגרה לשיפוצים ולהחלפת קרונות כיוון שהם ניזוקו באופן קשה. הקרון ששרד הועבר למוזיאון הרכבת לתצוגה. כמעט חודשיים אחרי פתיחתה הכרמלית הייתה בחינם ורק לאחרונה החלו לשלם בה. היא שולבה בהסדר של הרב קו, דבר שתרם רבות להגברת השימוש בה. לאחרונה ישנם שני מאבקים הקשורים לכרמלית – מאבק עובדי הכרמלית על זכויותיהם ומאבק להפעלת הכרמלית בשבת. כולנו תקווה ששני המאבקים יצלחו.

בחירות – חילופי שלטון – אוקטובר 

לאחר חמש עשרה שנה שבהן כיהן יונה יהב בתור ראש העיר, הוחלף השלטון ומי שזכתה בכס ראש העיר היא עינת קליש רותם מסיעת 'חיים בחיפה'. היא אדריכלית במקצועה ונכנסה לחיים הציבוריים בעקבות המאבק בעד השיקוע התחתי של רכבת ישראל בחיפה. בשנת 2013 היא התמודדה לראשונה על תפקיד ראש העיר אך נאלצה להפסיד ליהב ולשבת במועצה במשך חמש שנים תמימות. השנה חל המהפך שהפתיע את כולם ויש לציין שלמרות מערכת הבחירות הסוערת, קיבל יהב באצילות את ההפסד והתמונה שלו מחובק עם קליש הפתיעה את הרשת. עכשיו קליש תתחיל לעבוד ואנחנו מאחלים לה בהצלחה רבה.

לפוסט שמדבר על העתיד שציירנו לחיפה לאחר הבחירות:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1915126178606184&id=276611802457638

נחנך שביל שמוקדש לסמי מיכאל בואדי ניסנאס – נובמבר

לפני שלושה שבועות נחנכה בהשקה מחודשת דרך סמי מיכאל בואדי ניסנאס – “האדם הוא הנזר”.
באירוע שהיה פתוח לקהל הרחב הובילו את המבקרים צמד שחקנים בין סמטאות וואדי ניסנאס – השכונה אליה הגיע סמי לראשונה כשעלה לישראל, בה העביר את שנות חייו הראשונות ובה מתקיים הסיפור המוכר – חצוצרה בוואדי. בסמטאות אלו התקיימו מופעי שירה קטנים, קטעי משחק והקראות מכתביו של סמי המקשטים את וואדי ניסנאס מחדש. האירוע היה במעמד ראש העיר היוצא מר יונה יהב, בנוכחות סמי מיכאל ובהשתתפות המוסיקאים מרים טוקן ועידן טולדנו, זמרת האופרה ענת צ’רני ועופר שלחין, התזמורת הערבית על שם ניזר רדואן ועוד.

הסרטון של סו לואו – נובמבר 

זו הייתה השנה השנייה של פסטיבל סולואו – פסטיבל מוזיקת אינדי בעיר התחתית מהסוג שרק בן ריפתין (סירופ, פלסטר, טאקו סלאש) יכול לארגן – אבל הסרטון שנעשה לקידום הפסטיבל בכיכובו של איתי זבולון חרך את הרשת ברמות קשות. לעניות דעתנו לא היה מעולם סרטון ששיקף את המצב והאופי של חיפה והחיפאים בצורה כל כך מדויקת. לסרטון נעשו מאות חיקויים ועשרות סאטירות ואין כמעט מישהו – בחיפה או בתל אביב ואולי אפילו בירושלים – שלא מכיר אותו. ההצלחה הפנומנלית של הפסטיבל השנה היא הרבה בזכותו למרות שהפסטיבל עומד יפה מאוד בזכות עצמו.

הקרואסון של ברדא נבחר לטוב ביותר בישראל – דצמבר 

כשריטה גולדשטיין מערוץ הוידאו של מאקו הכריזה בערוץ 2? 10? שהקרואסון של מאפית וקפה ברדא הוא הקרואסון הצרפתי הכי טוב בישראל, השתרכו ועדיין תורים מברדא ועד לכביש של רחוב העצמאות הסמוך. המאפיה שהתחילה כמיזם מחתרתי בתוך מתחם הקרטל (ברוקן פינגז, גוסטאון), התרחבה לשיווק במסעדות ובתי הקפה המובחרים ולבסוף פתחה לפני שנה וחודשיים מאפיה פיזית – חנכה השנה גם בית קפה משלה ואנחנו יכולים לומר בלב שלם (אמנם בעצב רב כי הם הפכו קשים מאוד להשגה) – יש, יש בהחלט אמת בפרסום.

כתבנו על ברדא כאן:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1848599641925505&id=276611802457638

סגירת שער 3 – דצמבר 

לאחר ארבע שנים של פעילות עניפה נסגרה גלרית שער שלוש אשר ישבה בעיר התחתית. את הגלריה הקימו בעז נוי, אלדד מנוחין ואיריס סינטרה – מיוצאי קולקטיב האמנים וגלרית האגף. הגלריה פעלה בתמיכת ובעידוד העירייה, נוהלה על ידי בעז נוי וסמדר שינדלר והתמקדה בתערוכות של אמנים חיפאים ומכירה של עבודותיהם ללא עמלות (מהאמנים). בנוסף התקיימו בה גם פסטיבלים, אירועי תרבות ואמנות, מסיבות קורסים ליוגה וערבית ועוד ועוד. בסוף השנה בעל הנכס החליט שלא לחדש את החוזה והגלריה נאלצה לסגור. באירוע ותערוכת הסיום שנערכו לפני פחות משבוע הוצגו מאות עבודות של לא פחות ממאה אמנים חיפאים.